Την εβδομάδα 22-28 Οκτωβρίου 2023, 8 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ.κ Σ. Ξυπολιά , Αγγλικής Γλώσσας, και Β. Σταυρόπουλου, Φιλολόγου, επισκέφτηκαν το σχολείο I.C. “G. Puecher” στην Erba  της Ιταλίας, στο πλαίσιο του έργου Erasmus+-2022-1-EL01-KA122-SCH-000075089 με τίτλο «Ας χτίσουμε μαζί ένα βιώσιμο μέλλον». Στην ίδια μετακίνηση συμμετείχαν και αντιπροσωπείες των συνεργαζόμενων σχολείων, IES «RAMON TURRÓ I DARDER» της πόλης Malgrat del Mar και IES «Juan. A. Zunzunegui» BHI, της πόλης Portugalete της Ισπανίας.

Για μία εβδομάδα, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί, βίωσαν την καθημερινότητα του σχολείου υποδοχής, ήρθαν σε επαφή με το εκπαιδευτικό σύστημα της Ιταλίας και συμμετείχαν σε πλήθος εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων σχετικών με τη θεματική του έργου, όπως η βιωσιμότητα στο αστικό περιβάλλον, η μελέτη και προστασία των υδάτινων οικοσυστημάτων και η μείωση της ανθρώπινης παρέμβασης μέσω της ρύπανσης στο φυσικό τοπίο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες μαθητών του σχολείου υποδοχής βιώνοντας την καθημερινότητα των Ιταλών μαθητών/τριών και της Ιταλικής οικογένειας. Περισσότερα στο έγγραφο: